Bebeklerde Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer?

Bebeklerde soğuk algınlığı, bebeğin beslenme ve uyku düzenini bozabilir ve bebeğin huysuzlanmasına neden olabilir. Bebeği soğuk algınlığından korumak için bazı güçlendirici önlemler almak ve doktor kontrolünden geçmek önemlidir. 

Bebeğinizin soluk renkli, iştahsız halinden ve burun tıkanıklığından soğuk algınlığına yakalandığını anlayabilirsiniz. Bebeğinizin gözleri şiş, kuru ya da ıslak gözükebilir ve ateşi çıkabilir.

Bebeğiniz hastalığı hafif geçiriyorsa, onu evde rahatlatabilirsiniz. Ateşi düşmüyor ve nefes almakta sorun yaşıyorsa, vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

  • Bebeğinize anne sütü ve bol bol sıvı verin.
  • Bebeğiniz burnu tıkalı olduğu için meme emmekte zorlanabilir.
  • Bebeğinizin burnu akıyorsa, uyku sırasında akıntının dışarı çıkması için, altına havlu koyarak bebeğinizin başını hafifçe yükseltebilirsiniz. Ayrıca buhar makinesi veya ısıtıcının üzerine koyacağınız su dolu bir kap, odanın havasını nemlendirerek, bebeğinizin soluk alışını kolaylaştırır ve uyku sırasında rahatlamasını sağlar.
  • Kesinlikle doktora danışmadan ilaç kullanmamalısınız.

Bebeğiniz tüm önlemlere rağmen ateşleniyorsa, nefes alışı zor ve çok hızlıysa, göğsünden hırıltılı sesler ve tok öksürükler duyuluyorsa, sıvı almayı reddediyorsa, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Bebeklerde Üst Solunum Yolu Hastalıkları

Bebeklerde üst solunum yolu hastalıkları 0-3 yaş arasında sık görülür. Bunun temel sebebi bebeklerin bağışıklık sisteminin yeterince gelişmemiş olmasıdır.

Çocuklar büyüdükçe, çevresini keşfetmeye başlar ve kendisine oyun arkadaşları bulur. Bu sebeple her gün daha çok mikropla karşılaşır. Bu mikroplar bağışıklık sistemi zayıf olan çocukların, sık hasta olmasına neden olur.

Bebeklerde Üst Solunum Yolu Hastalıkları ve Belirtileri

Soğuk havada üşütme, üst solunum yolu hastalıklarının sebebi değildir. Fakat soğuk havalarda, yeterli havalandırma yapılmayan kalabalık ortamlarda bulunulması, hastalığın bulaşmasını kolaylaştırır. Burunda akıntı ile başlayan hastalık seyri, öksürük ile devam eder. Ayrıca ateş de yapabilir.

Nezle

Nezle ,öksürük, hapşırık ve gözlerde sulanmayla seyreder. Hafif ateş, halsizlik ve daha büyük bebeklerde baş ağrısı da gözlenebilir. Soğuk algınlığına yol açan yüzlerce virüs vardır ve bunlar  bulaşıcıdır.

Grip

Soğuk algınlığı gibi virüslerin neden olduğu bir hastalıktır ve başkasının soluğuna, öksürük veya hapşırığına maruz kalınarak bulaşır. Bebeğin çok iyi beslenmesi, bol miktarda sıvı ve C vitamini alması ve anne sütü ya da devam sütleri ile desteklenmesi gerekir.

Sinüzit

Baş kemikleri arasında bulunan ‘sinüs’ boşluklarında enfeksiyon oluşması sonucunda ‘sinüzit’ ortaya çıkar. Belirtileri; burun akıntısı, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, öksürük, geniz akıntısı, ateş ve huzursuzluktur.

Bebeklerin üst solunum yolu hastalıklarına yakalanma riskini azaltmak için, bağışıklık sistemleri güçlendirilmelidir. Bunun için, çocukların sağlıklı beslenmesine, bol sıvı içmesine ve havasız ortamlarda bulunmamasına dikkat edilmelidir.